На сайті “Локальна історія” вийшов мультимедійний спецпроєкт “Пам’яті двадцяти. Історія одного розстрілу” про страту цивільного населення в роки Другої світової війни у селі Гопчиця на Вінниччині.

27 листопада виповнюється 78 років з дня масового вбивства у селі Гопчиця. У 1943 році нацисти в урочищі Тицьке за станцією “Рось” розстріляли 12 місцевих мешканців. Це сталося у відповідь на напад радянських партизан на радіостанцію, яку розмістили в одній із сільських хат, та вбивства німецьких солдат під час нападу. Під час розстрілу трьом заручникам дивом вдалось врятуватись.

У переддень розстрілу нацисти провели в селі облаву, під час якої вбили п’ятьох осіб та спалили близько двох десятків хат.

Влітку 1996 року місцевий краєзнавець Дмитро Саліженко почав досліджувати обставини трагедії в Гопчиці. За кілька років йому вдалось:

  • записати на диктофон інтерв’ю з живими свідками тих подій та заручником, який врятувався (для спецпроєкту усі інтерв’ю оцифрували);
  • встановити перебіг останніх годин життя та шлях людей перед розстрілом (у спецпроєкті це подали у вигляді інтерактивної карти);
  • скласти точний перелік жертв, місце їх смерті, а також тих, кому вдалось врятуватись;
  • ініціювати відкриття меморіального хреста на місці розстрілу у листопаді 1998 року до 55-ї річниці трагедії (у спецпроєкті є також документальний фільм УТ-1 про вшанування жертв у Гопчиці);

До роковин трагедії об’єднання ReLoad (громадська організація, яка займається розвитком села) спільно з Музеєм історії Гопчиці опублікувало дослідження Дмитра Саліженка у мультимедійному форматі.