В Галузевому державному архіві СБУ (справа “8-й повстанський район військ УНР – документація”) знайдено унікальний документ – власноруч написаний рапорт командира охоронної сотні при штабі Північної повстанської групи Дієвої Армії УНР, сотника Івана Трейка.

Раніше не зустрічалось подібних документів, особисто написаних і підписаних Іваном Трейком. Тепер цей документ, який по праву можна вважати і цінним музейним раритетом, публікуємо для вивчення науковців і громадськості.

З цього ж документу ми вперше дізнаємося про те, що станом на 1921 рік Іван Трейко був сотником в Армії УНР і командиром охоронної сотні при штабі Північної повстанської групи, яку очолював полковник Сергій Яворський “Карий” (він залишив свій підпис на цьому рапорті, що ознайомився). Ця важлива знахідка доповнює життєпис отамана Івана Трейка новими, досі невідомими фактами.

В документі йдеться про причину написання рапорту, зокрема про бій біля села Гопчиці і хутора Богачево Погребищенського району Вінницької області, обставини бою і участь у ньому особисто Трейка, який дивом врятувався від неминучої загибелі, а також про подальші дії отамана у цій околиці.

Публікується вперше! Далі оригінальний текст документу:

“У.Н.Р.
Командір Охоронної сотні при штабі північної повстанчої групи 4 серпня 1921 р.
Д-ва армія

Пану Командуючому північною повстанчою групою
РАПОРТ

Довожу до відома, в бою при с. Гопчиці серпня с/р. мій кінь залякавшись кулеметної стрілянини відкинувся вбік від доручаної міні сотні, а потім коли я хотів направить його за сотнею вибухла знову стрілянина, володіть конем оказалось не можливо, котрий неначе збісивсь летів понад річкою в напрямку до х. Богачево, недалеко від х. Богачево я зустрів п’ять ворожих кіннотчиків які забачивши мене розпочали по мені стрілянину надіючись на бістроту коня я думав звернуть вбік і втікти в тил ворогові, но це не помогло кінь не слухав повода і летів прямо на ворожу кінноту, за 20-30 кроків від ворога коли я побачив що утікти не можливо, а биться з п’ятьма це було б даремно я скочив з коня втік в очерет звідки хвилин 5 обстрілював.

При повернені групи до сього району прошу дати знати Ліщинці-Городок я зараз пока займусь терором.

Сотник Трейко.

Джерело: Справа “8-й повстанський район військ УНР (документація)”.- ГДА СБУ.- Ф.6.-Спр. 75144-ФП.-т.25.-арк.367-368, 1.

Знайшов і дослідив Володимир Барцьось

Більше про українських повстанців “особого отряда” Івана Трейка з Гопчиці читайте в цьому матеріалі.