Повстанець загону отамана Івана Трейка – Динський Афанасій Семенович з села Гопчиця Погребищенського району Вінницької області. Архівне фото і особисті документи – публікується вперше!

Матеріали знайдені в Державному архіві Вінницької області разом з іншими особистими документами, вилученими під час обшуку (2 фото і особова книжка “запасного Рабоче-крестьянской Красной Армии). ДАВО. – Р-6023, оп.4, спр. 8236, аркАрк. 92. Справа по обвинуваченню Динського Афанасія Семеновича та інших 6 осіб. Усі учасники повстанських відділів отамана Трейка з села Гопчиці.

Згідно інформації станом на 1937 рік, коли велося слідство, Динський Афанасій Семенович (в деяких документах помилково пишеться Дипський) – 1898 року народження, місце народження – Гопчиця Погребищенського р-ну, проживає там же, українець:

“Хлебопашец, член колхоза им. “Нове життя”, социальное происхождение – из селян-кулаков, социальное положение – до революции селянин-кулак-отец, в хозяйстве которого жил, после революции селянин-средняк, женат, жена – Наталия Дмитриевна Павленко, доч Нина – 4 г, сын Витя 11/2″.

Обвинувачувався в “принадлежности к диверсионной банде Трейко в период 1920-1922 годов” і “проводил антисоветскую пропаганду и прививал отдельным колхозникам терористические тенденции“.

На допитах визнав себе винним і дав такі свідчення:

“В 1920 году я должен был по мобилизации идти в Красную армию, но я от мобилизации скрился и вступил в банду Трейко, в рядах которой участвовал в налете на ж-д мост где был убит начальник охраны моста, в налете на мельницу где был убит зап.мельницей и слеты ми совершали с целью диверсии по указании Трейко и его помощника Лавренчука, участия в убийстве уполномоченного ГПУ т. Рунгерта я не принимал, принимал участие в налетах на сахарные заводы с целью диверсии. В 1922 году когда банда Трейки была красными ликвидирована, Трейко ушел за границу, а я с оружием в руках явился в комиссию по амнистии и был амнистирован”.

ДАВО.-ф. Р-6023, оп.4, спр. 8236, арк. 52-53.

Динський Афанасій Семенович і його рідний брат Платон Семенович в розпал політичних репресій були засуджені 3 вересня 1937 року трійкою при Київському обласному управлінні НКВД УССР до розстрілу. Раніше було розстріляно їхнього третього брата Демида. Вирок виконано 3 вересня 1937 року в Уманській тюрмі.

Раніше ми наводили інший документ – Довідку Гопчицької сільської ради Погребищенського району УССР від 30 серпня 1937 року про Динського Панаса Семеновича – що “походить з сім’ї куркуля. Під час оперірування банди Трейка такий брав активну участь в нальотах банди на Босо-Бродський міст. В купі з своїм братом Динським Демидом, якого розстріляно. Під час нальоту був убитий начальник охрани мосту”. В 1932 році був засуджений за шкідництво на свинофермі в колгоспі.

Динський Панас Семенович - учасник повстанського загону Трейка з Гопчиці

Динський Панас Семенович – учасник повстанського загону Трейка з Гопчиці

Світлину і архівний документ надіслав правнук повстанця Олександр Гесаль, онук доньки Панаса Динського – Ніни Панасівни, яка і зберегла цю світлину для нащадків. Світлина очевидно 20-х років, адже маємо світлину Динського Панаса на момент арешту у 1937 році.

Нагадаємо, що Динського Панаса і інших повстанців отамана Івана Трейка з Гопчиці судила трійка при Київському обласному управлінні НКВД УССР у 1937 році і розстріляли в місті Умань.

Панаса Динського було реабілітовано постановою президії Вінницького обласного суду 8 жовтня 1958 року!

Панаса Динського було реабілітовано постановою президії Вінницького обласного суду 8 жовтня 1958 року!

ДАВО.-ф. Р-6023, оп.4, спр. 8236, арк. 14.

Дослідив: Володимир Барцьось