Публікується вперше. Праця в обласному архіві СБУ була недаремною! Знайшов світлини українських повстанців і партизанів, борців за волю України і активних учасників антибільшовицького руху на чолі з Іваном Трейком на Вінниччині, знайдені в обласному архіві Управління Служби Безпеки України у Вінницькій області, кримінальна справа № 27747 п.ф. 53. – Арк. 87.

На світлинах уродженці Гопчиці: Лавренчук Іван Оксентієвич, 1891 р.н., Братковський Кіндрат Онисимович, 1894 р.н., Храбан Степан Тимофійович, 1895 р.н, Скрипник Никифор Кирилович, 1898 р.н., Москальчук Данило Антонович, 1898 р.н. Ще один учасник цієї справи Білогубець Степан Євгенович, 1894 р.н., його світлини поки що не знайдено, як і світлини отамана Івана Трейка.

Джерело: Архів Управління Служби Безпеки України у Вінницькій області, кримінальна справа № 27747 п.ф. 53. – (світлини облікових карток обвинувачених).- Арк. 98-98 зв (Братковський), Арк. 99 (Москальчук), Арк. 100 (Лавренчук), 101 (Храбан), 102 (Скрипник). “Груповое дело А 25 по линии СОО “амнистия – бандитов”.

Лавренчук Іван Оксентієвич
Лавренчук Іван Оксентієвичкомандир-отаман загону
(1891 р.н.)
Братковський Кіндрат Онисимович
Братковський Кіндрат Онисимович
1894 р.н.
Храбан Степан Тимофійович
Храбан Степан Тимофійович
1895 р.н.
Москальчук Данило Антонович
Москальчук Данило Антонович
1898 р.н.
Скрипник Никифор Кирилович
Скрипник Никифор Кирилович
1898 р.н.

Більше про загін отамана Івана трейка, гопчицьких повстанців та протоколи допитів читайте за посиланням:

Як писали чекісти-гепеушники в документах, зазначені особи:

“В прошлом были связаны с диверссионно-петлюровской бандой Трейко, при чем Лавренчук, Храбан, Братковский и Москальчук были активными участниками банды, а первый играл роль помощника Трейко – командира Особого Отряда, сформированного из селян с. Гопчицы. Эти лица составив спаянную группировку систематически проводили антисоветскую к-р агитацию петлюровского характера, с целью ослабления и подрыва Соввласти, использовали все возможности для возбуждения селян против Соввласти, противодействовали проводимым на селе кампаниям и т.п.”

Усі вказані повстанці – українські селяни, народились і проживали в с. Гопчиця Погребищенського району (на той час Бердичівського округу) Вінницької області. Обвинувачені за ст. КК УССР 54-10 контрреволюційна агітація петлюрівського характеру з метою послаблення і підриву радянської влади.

В січні 1929 року учасники загону Івана Трейка з Гопчиці були заарештовані, а з 6 лютого 1929 року знаходилися під вартою і слідством в Бердичівському Допрі. Особливим судовим засіданням Колегії ОГПУ від 3 червня 1929 року було ухвалено Івана Лавренчука та Никифора Скрипника розстріляти, Данила Москальчука приговорити до вищої міри покарання з заміною на ув’язнення в концтаборі терміном на 10 років, Кіндрата Братковського та Степана Храбана ув’язнити в концтабір терміном на десять років.

Братковський Кіндрат Онисимович на засланні

Братковський Кіндрат Онисимович на засланні

Зазначена кримінальна справа є єдиною знайденою поки що в обласному архіві СБУ, містить багато цікавих відомостей про діяльність отамана Івана Трейка, учасників його загонів, їхні дії та подальші репресії проти повстанців. Будемо публікувати матеріали справи поетапно, адже кожен документ має наукове і дослідницьке значення.

Автор: Володимир Барцьось