21 вересня в Козятині відбулись заходи до Дня партизанської слави, в яких взяли участь директор краєзнавчого музею Гопчиці Михайло Петренко та Василь Лавренчук, племінник закатованого німцями керівника Гопчицької підпільної групи Олександра Макаровича Лавренчука.

“Після того, як німецькі окупанти 19 липня 1941 року зайняли Гопчицю, а згодом і Погребище, вони почали встановлювати свої порядки, вести агітацію і пропаганду на свій лад. Місцевим жителям ніде було дізнатись правди, тому і було вирішено організувати підпілля, а для конспірації поділити на групи по три чоловіки в кожній. Своїх розпізнавали за паролем “Рось – виходить з берегів”. До керівника Гопчицької групи Олександра Макаровича Лавренчука, який до Другої світової працював другим секретарем Житомирського обкому партії, доєдналися найактивніші – Пилип Бабієнко, Трохим Кириченко та інші жителі села”, – розповідає Михайло Петренко.

В Погребищах також була організована підпільна група, яку очолив Андрій Степанович Павліченко, який перед війною працював народним суддею району. Групи працювали злагоджено, дії узгоджували між собою.

7878

Кириченко Трофим Мусійович, розстріляний німецькими окупантами

За відомостями краєзнавців, підпільники розповсюджували серед населення зведення Радіоінформбюро, ремонтували знайдену по річках і ярах зброю, виводили з ладу обладнання цукрозаводу, щоб продукція не досталась окупантам.

“В січні 1942 року вони опинились в руках Гестапо, їх видав провокатор на прізвище Кравченко. Їх зв’язали колючим дротом і кінними санями відправили до Козятина, адже в період німецької окупації територія Погребищенського району входила в склад Козятинського повіту Житомирської округи”, – зазначає Михайло Петренко.

Усіх членів Гопчицької підпільної групи доставили у табір військово-полонених “Шталаг” №358, де над ними жорстоко знущалися, а згодом усіх розстріляли в Талимонівському Яру.

Актом від 30 березня 1946 року встановлено, що в братській могилі №3 (5,3 2,4) на території Талимонівського Яру покоїться прах 62-х партизанів, серед яких підпільники групи з Погребищ: Павліченка А.С. (13 чоловік), з групи Гопчиці Лавренчука О.М. (10 чоловік).

За словами дослідника-краєзнавця Леоніда Кривова, в Талимонівському Яру було знищено 9 тисяч чоловік. Вся зібрана інформація про цю трагедію вже незабаром буде опублікована в книзі дослідника.

“Якщо правильно проведені дослідження, то від сьогодні ми знатимемо, де могила нашого родича, адже ці роки ми думали, що у Вінниці. Про цих героїв-підпільників багато росказували після війни, ті, хто їм допомагав і спілкувався. Вони будуть жити вічно в нашій пам’яті і серцях”, – сказав у своєму виступі племінник керівника Гопчицької підпільної групи, кандидат біологічних наук Василь Якович Лавренчук.

Читайте також: Спогади партизана. Скрипник Кузьма Данилович