На території Німеччини, а також на окупованих німецькими військами у Другій світовій війні територіях сусідніх європейських держав, знаходяться могили сотень тисяч українських військовополонених. Серед них – індивідуальні могили на комунальних кладовищах, але також і масові поховання тисяч жертв на кладовищах колишніх таборів. Довгі роки через відсутність відповідної документації імена більшості з них вважалися невідомими, індивідуальні долі неможливо було простежити.
Радянський Союз після закінчення війни мав у своєму розпорядженні документи Вермахту, які стосувались радянських військовополонених за період з 1941 по 1945 роки. Це були табірні персональні картки, повідомлення про прибуття військовополоненого в табір, повідомлення про смерть, повідомлення про звільнення, про передачу в гестапо чи службу безпеки (СД) – документи з колишніх таборів військовополонених, а також з Довідкової служби вермахту (ВАСт) в Берліні. Вони зберігалися насамперед у військових архівах і в архівах КДБ.
Архівні фонди ВАСт після закінчення війни майже цілком потрапили в руки американських військ. Відповідно до норм міжнародного права, армія США в 1945 році передала ці матеріали Радянському Союзу. У наступні роки ці документи були оброблені і переведені на російську органами Червоної Армії, військової контррозвідки і НКВД. Таким чином, радянські органи влади мали детальну інформацію про долі своїх військовополонених, але тим не менше вони повідомляли їх сім’ям найчастіше лише про те, що та чи інша людина померла в німецькому полоні або вважається зниклою безвісти. Всі трофейні документи, які стосуються військовополонених, слугували радянській владі насамперед для перевірки військовополонених, яким вдалось вижити, щодо співпраці з німцями. Вона проходила в так званих фільтраційних таборах і була обов’язковою для всіх полонених на їхньому шляху на батьківщину.
Дякуємо активістці та дослідниці з Вінниці Таїсії Гайді, яка надала для вивчення копії карток військовополонених з Вінницької області! Вдалось знайти картки наших односельчан, а також десятки інших земляків із Погребищенського району.
Картки понад 60 інших військовополонених із різних сіл Погребищенського району та міста Погребища можна переглянути за посиланням.
Також за посиланням ви можете переглянути першу частину облікових карток військовополонених Другої світової з Погребищенського району.
Залиште свій коментар