До 29-річниці Незалежності України активна молодь Гопчиці провела вже п’ятий велопробіг. Цього року маршрут пройшов за маршрутом Гопчиця-Погребище-Старостинці-Гопчиця, а велопробіг був присвячений повстанському отаману УНР і генералу-хорунжому УПА Івану Трейку.

На День Незалежності в селі Старостинцях відбулось урочисте відкриття пам’ятної дошки на будівлі сільської ради Івану Демидовичу Трейку, який народився в цьому селі.

Це перше офіційне вшанування нашого славетного земляка на Вінниччині за роки незалежності України!

Організатором та спонсором велопробігу стало гопчицьке громадське об’єднання #ReLoad, яке забезпечило учасників водою та виготовленням прапору Гопчиці. Луценко Микола Захарович допоміг в якості шофера технічної допомоги, фотографувала Шура Коротка. Цьогоріч в заході взяло участь майже 50 учасників, серед яких окрім молоді з Гопчиці були гості з Києва та представники велоспільноти з Погребищ AllRiders.

Збір учасників відбувся біля Будинку культури Гопчиці, після чого учасники вирушили в Погребище до пам’ятнику борцям за волю України, де відбулось офіційне відкриття велопробігу та панахида за загиблими за незалежність України.

В Погребищах учасників велопробігу зустрів міський голова Анатолій Білик і пригостив усіх морозивом. Після цього колона рушила в сторону Гопчиці, а саме на хутір Богачів, де у липні 1921 року відбувся бій між повстанцями та більшовиками, після якого сотника Івана Трейка помилково ледь не засудили до розстрілу.

На Чаливі учасники велопробігу зробили невелику зупинку, де директор народного музею Гопчиці Михайло Петренко розповів про історію нашого краю та участь земляків у боротьбі проти більшовиків.

В Старостинцях учасники велопробігу доєдналися до сусідньої громади села та урочистого відкриття меморіальної дошки Іванові Трейку. Голова сільської ради Старостинець Юрій Філіповський, а також депутат Вінницької облради, один із дослідників постаті Івана Трейка та ініціатор відкриття меморіальної дошки Володимир Барцьось подякували гопчицькій молоді за активну та патріотичну позицію у вшануванні нашого видатного земляка.

“29-річницю Незалежності України гопчицька молодь відзначила вшануванням постаті нашого земляка зі Старостинець, отамана УНР та генерал-хорунжого УПА Івана Демидовича Трейка. В його загоні повстанців була низка наших односельчан, зокрема: Лавренчук Іван Оксентієвич, Братковський Кіндрат Онисимович, Храбан Степан Тимофійович, Скрипник Никифор Кирилович, Москальчук Данило Антонович, Білогубець Степан Євгенович. Усі вказані повстанці – українські селяни, народились і проживали в Гопчиці. Обвинувачені за ст. КК УССР 54-10 контрреволюційна агітація петлюрівського характеру з метою послаблення і підриву радянської влади. Судовим засіданням Колегії ОГПУ від 3 червня 1929 року було ухвалено Івана Лавренчука та Никифора Скрипника розстріляти, Данила Москальчука приговорити до вищої міри покарання із заміною на ув’язнення в концтаборі терміном на 10 років, Кіндрата Братковського та Степана Храбана ув’язнити в концтабір терміном на десять років. Роками селян, які боролись проти більшовицької окупації називали “бандитами” та “зрадниками”. Але ми бачимо, що вони боролись проти радянської влади та колективізації. На жаль, через декілька років на родючих землях нашої Батьківщини українці вмирали голодною смертю. Ми маємо пам’ятати боротьбу українців проти окупантів, яку ціну платили наші пращури за свободу і краще життя. Маємо повернути забуті імена і пам’ятати наше минуле, щоб воно не повторилось в майбутньому”, – зазначає сільський голова Гопчиці Роман Прилуцький.